ABC systém (Active body control)

Active Body Control, alebo ABC

pomenúva systém hydraulického a plne automatického zavesenia od koncernu Mercedes-Benz, ktoré umožňuje ovládanie pohybov karosérie a teda prakticky eliminuje nakláňanie vozidla v mnohých jadzdných situáciách, vrátane zatáčania, brzdenia a akcelerácie.

ABC zavesenie je dostupné iba u modelov so zadným náhonom, pre modely s náhonom všetkých kolies je k dispozícií polo aktívne vzduchové pruženie Airmatic.

V systéme ABC počítač detekuje pohyb karosérie zo senzorov umiestnených po celom vozidle, a riadi činnosť aktívneho odpruženia s využitím hydraulických servomechanizmov. Hydraulický tlak na serva je dodávaný vysoko tlakovým hydraulickým čerpadlom ABC.

Celkom 13 senzorov priebežne sleduje pohyb a výšku karosérie a dodáva ich regulátoru ABC každých desať milisekúnd. Systém tiež obsahuje výškovo nastaviteľné pruženie, čo v tomto prípade znižuje svetlú výšku vozidla až o 11 mm pri rýchlostiach 60 – 160 km/h kvôli lepšej aerodynamike, spotrebe paliva a ovládateľnosti vozidla.

Systém Active Body Control umožňuje tiež samočinnú reguláciu výšky vozidla, ktorá znižuje, alebo zvyšuje výšku vozidla v závislosti na meniace sa zaťaženie (tzn. nakladanie alebo vykladanie nákladu alebo cestujúcich). Každé vozidlo vybavené ABC systémom má tiež tlačidlo “ABC Sport”, ktoré umožňuje vodičovi nastaviť rozsah pruženia pre rozličné štýly jazdy. Táto funkcia umožňuje vodičovi prispôsobiť odpruženie vozidla pre vyššiu úroveň jazdy v náročnejších podmienkach.

Prvý kompletný a do výroby pripravený systém odpruženia ABC bol predstavený v roku 1999 v modely Mercedes-Benz triedy CL.

Zdroj: Wikepedia 

Zobrazuje sa všetkych 21 výsledkov